Diller

DÖNEM I-II-III ÖĞRENCİLERİNE SINAVLARLA İLGİLİ DUYURU

DÖNEM I-II-III ÖĞRENCİLERİNE

SINAVLARLA İLGİLİ DUYURU

 

1- I-II-III. Sınıf 2019-2020 bahar döneminde sınav takvimimize göre yapılamayan kurul sınavları internet üzerinden FUZEM Çevirimiçi Sınav Sistemi vasıtasıyla LMS üzerinden online olarak yapılacaktır.

2- Sisteme http://lms.firat.edu.tr/ adresinden giriş yapabilirsiniz. Akademik Learning Management System (ALMS) sistemine giriş yapabilmeniz için kullanıcı adınız okul numaranız ve şifreniz ise OBS (Öğrenci Bilgi Sistemi) de kullandığınız şifrenizdir.

3- Sınavlardan önce sistemi tanımanız ve yabancılık çekmemeniz girmeniz gereken deneme sınavı için tarih ve saat sınav takviminde verilmiştir.

4- Sınavla ilgili gerekli tedbirleri (bilgisayar ve internet altyapısını temin etme) almak öğrencinin sorumluluğundadır. Sınav esnasında internet bağlantısı veya elektrik kesintisi sorunlarına karşı önlem almanız gerekmektedir. Bunun için şarjı tam dolu olan bir dizüstü bilgisayar ve en az 3G internet bağlantınızı hazır etmenizi öneririz.

5- Sizlere duyurulan sınav takvimine göre her kurulun sınavı sistem üzerinden belirtilen gün ve saatte açılacak, sınav süresince açık tutulacak ve sonra kapatılacaktır. Tüm öğrencilerin sınavı aynı anda başlayıp aynı anda sonlandırılacaktır. Bu nedenle sınavı kaçırmamak adına sınav saatinden en az 10 dakika önce sisteme girerek hazır olmanızı öneririz.

6- Sınava ancak belirtilen sınav zaman dilimi içerisinde girebilirsiniz. Sınav süresi belirtilen saatte sona ereceğinden bu zaman dilimi dolmasına rağmen sınavınız bitmemiş ise sınavınız orada kesilecektir. Bu nedenle sınava tam sınav başlangıç saatinde girmenizi öneririz. Sınava, sınav başlangıç saatinde değil de daha sonra girenlere ek süre verilmeyecektir.

7- Online kurul sınavlarına mazeretlerinden dolayı giremeyen/girmeyen öğrencilere Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 14 ve 19 uncu madde hükümleri uygulanacaktır.

8- Sınavlarda baraj sistemi uygulanmayacaktır.

9- Her kurulun sınav süresi soru sayısına göre belirlenecek, sınava girişi için sistem 13.00-15.00 saatleri arasında olacaktır. (1. Sınıf için 13:00 – 14:30) Sınav her koşulda bu zaman dilimi içerisinde tamamlanacaktır.

10- Sınavı yapılacak ilgili kurulun anabilim/bilim dallarının ders ağırlıklarına göre soru sayısı belirlenecektir.

11- Sınav sırasında sorular randomize olarak gelecektir. Şıkların yeri her öğrencide değişik olabilecektir.

12- İlgili kurullarda uygulama veya pratikleri olan derslerin uygulama veya pratik sınavları bahar döneminde yapılmayacaktır. Ancak pandeminin seyrine göre yaz döneminde uygun tarihlerde yoğunlaştırılmış olarak uygulama ve pratikler yapılmaya çalışılacak, eğer bu gerçekleştirilebilirse bunların sonrasında uygulama veya pratik sınavlar gerçekleştirilecektir.  Bu sınavlarla ilgili sınav takvimi daha sonra sizlere duyurulacaktır.

13- Yaz döneminde yapılmaya çalışılacak olan yoğunlaştırılmış uygulama veya pratiklere devam zorunluluğu aranacaktır. İlgili dersin uygulama veya pratiğine devam etmeyen veya sınavına girmeyen öğrencinin kurul sınavında o ders için cevaplamış olduğu sorular geçersiz sayılacak ve değerlendirilmeye alınmayacaktır.

14- Açıklanan kurul sonu sınav notları bilgi niteliğinde olacak kesin sonuçlar ilgili kurulun yapılabilirse uygulama veya pratikleri ile sınavları tamamlandıktan sonra yeniden hesaplanarak duyurulacaktır.